هاتا یوگا

هاتا یوگا با تمرکز بر تعادل بین حرکت و نفس، به تقویت عضلات، افزایش انعطاف و کاهش استرس می‌پردازد.

هاتا یوگا، یکی از شاخه های متعدد یوگا، یک تمرین باستانی است . هاتا یوگا که عمیقاً در سنت معنوی هند ریشه دارد، اکنون در سراسر جهان نفوذ کرده است و برای افراد با هر پیشینه و فرهنگ قابل دسترسی است. اصول، وضعیت‌ها و شیوه‌های آن مزایای کل نگر را ارائه می‌کند که مربوط به عصر مدرن است.

ریشه های هاتا یوگا:

اصطلاح "هاتا" از کلمات سانسکریت "ha" به معنای "خورشید" و "tha" به معنای "ماه" گرفته شده است. بنابراین، در ذات خود، هاتا یوگا در مورد ایجاد تعادل و اتحاد بین دوگانگی وجود ما - فیزیکی و تاثیری، فعال و منفعل، مردانه و زنانه است.

عناصر اصلی هاتا یوگا:

• آسانا – حالت های یوگا (که در هر سبکی از یوگا انجام می شود)
• پرانایاما – تکنیک های تنفس
• مانترا – خواندن یا تکرار ذکرهای یوگا
• مودرا – حرکات دست
• شاتکریا و شاتکارما – تکنیک های پاکسازی
• انواع تجسم

تمرینات هاتا یوگا به چه صورت است؟


۱- سورایاناماسکارا (سلام بر خورشید)
این تمرین با حرکات جاری و پیوسته صورت می‌گیرد و علاوه بر افزایش انعطاف‌پذیری، به قدرت عضلات، بهبود خواب و آرامش ذهن نیز کمک می‌کند.

سلام بر خورشید شامل سیکلی از حرکات می‌شود و معمولاً در ابتدای کلاس به منظور آماده شدن بدن برای تمرینات اصلی انجام می‌شود.

۲- آسانا (وضعیت‌های یوگا)
در هاتا یوگا، بسیاری از حالات جسمانی (آسانا) وجود دارد که با هدف تقویت عضلات، بهبود فرم بدن و افزایش انعطاف‌پذیری انجام می‌شوند.

انتخاب حرکات (آساناها) در هر جلسه بر عهده مربی است.

۳- پرانایاما (تمرین تنفسی)
تمرینات تنفسی در هاتا یوگا به منظور کنترل نفس، افزایش حجم ریه و افزایش آگاهی نسبت به تنفس استفاده می‌شود.

هر جلسه بنا به صلاحدید مربی یک نوع تنفس تمرین می‌شود.

۴- دهارانا (Dharana)
تمرینات دهارانا مربوط به ذهن هستند و به منظور بهبود قابلیت تمرکز و آگاهی استفاده می‌شوند.

چشم بسته نشستن، تکرار منظم یک کلمه یا جمله، خواندن مانترا و مدیتیشن از جمله تمرینات دهارانا است.

۵- شاواسانا (Savasana)
شاواسانا یا خواب با آگاهی آخر تمرینات هاتا یوگا انجام می‌شود که شامل دراز کشیدن یا چشم بسته به مدت پنج الی ده دقیقه است.

فواید هاتا یوگا:

هاتا یوگا فواید زیادی، هم جسمی و هم ذهنی دارد:

مزایای جسمانی: افزایش انعطاف پذیری، بهبود و قدرت عضلات، وضعیت بهتر وضعیت بدن، افزایش جریان خون، تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد تنفسی.

فواید ذهنی: کاهش استرس، افزایش تمرکز، وضوح ذهنی، افزایش خودآگاهی و احساس عمیق آرامش درونی.

علاوه بر این، تمرین منظم هاتا یوگا می‌تواند خودآگاهی عمیق‌تری را ارتقا دهد و به تمرین‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا محرک‌های احساسی، الگوها و واکنش‌های خود را درک کنند.

هاتا یوگا در دنیای مدرن:

جهان امروز مملو از چالش‌هایی است - از طبیعت پرسرعت زندگی ما گرفته تا حواس‌پرتی‌های تکنولوژیکی همیشه حاضر. هاتا یوگا به عنوان یک پناهگاه عمل می کند و به افراد فضایی را برای ارتباط مجدد با خود، یافتن آرامش درونی و ایجاد انعطاف پذیری در برابر عوامل استرس زای خارجی ارائه می دهد.

سازگاری هاتا یوگا همچنین آن را برای افراد در هر سن و توانایی مناسب می کند

نتیجه:

هاتا یوگا فقط مجموعه ای از وضعیت ها نیست. این یک علم عمیق است که بدن، ذهن و روح را در هم می آمیزد. از آنجایی که افراد بیشتر و بیشتری در دنیای پر فراز و نشیب امروزی به دنبال بهزیستی کل نگر هستند، اصول جاودانه هاتا یوگا چراغی از امید، سلامتی و هماهنگی را ارائه می دهد. چه یک تمرین‌کننده باتجربه یا یک تازه‌وارد کنجکاو باشید، مسیر هاتا یوگا نوید سفری سرشار از خودشناسی، تعادل و رفاه عمیق را می‌دهد.

برای شرکت در کلاس های یوگا کلیک کنید

جدید ترین بلاگ ها